Dom i ogród

Sprawdzone sposoby na czyszczenie elewacji domu

Budowa domu to inwestycja pochłaniająca dużą ilość pieniędzy i czasu. Wszyscy chcemy, aby nasz budynek wyglądał stylowo i charakteryzował się dużą trwałością. Szczególnie narażone na uszkodzenia są ściany budynku, dlatego konieczna jest regularna pielęgnacja elewacji. Pozwoli to utrzymać ściany w dobrym stanie technicznym i sprawi, że dom będzie cały czas prezentował się okazale.

Różne zabrudzenia i nieczystości

Elewacja domu może pokrywać się brudem różnego pochodzenia. Jest to uzależnione od lokalizacji budynku, poziomu wilgotności oraz rodzaju zastosowanego tynku. Tynki mineralne charakteryzują się większą nasiąkliwością, co jest szczególnie niekorzystne, jeśli dom znajduje się niedaleko zbiornika wodnego lub w otoczeniu gęstej roślinności. Na osadzanie się nieczystości bardziej narażone są tynki mineralne, a także powierzchnie chropowate o nieregularnej strukturze. Najbardziej odporna na zabrudzenia jest gładka elewacja zaimpregnowana odpowiednim środkiem. 

Mycie elewacji raz w roku

Bez względu na rodzaj zabrudzeń ściany domu muszą być czyszczone regularnie, przynajmniej raz w roku. Najlepiej robić to w okresie wiosennym, gdy panują najkorzystniejsze temperatury. Elewacja będzie mogła najszybciej wyschnąć i uzyskamy najlepsze efekty swojej pracy. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że coroczne czyszczenie elewacji to tylko ogólne zalecenie. Ściany trzeba myć częściej, jeśli zauważymy osadzanie się brudu lub występowanie grzybów. Pozwoli to zabezpieczyć elewację przed uszkodzeniami i przywrócić oryginalną barwę tynku. 

Narzędzia i sposób czyszczenia

Mycie elewacji nie wymaga stosowania specjalistycznych narzędzi. Można z powodzeniem wykorzystać myjkę ciśnieniową, która jest przydatna także do wielu prac w ogrodzie. Trzeba jednak pamiętać, aby urządzenie posiadało regulację mocy i strumienia wody. Trzeba je dostosować do konkretnego rodzaju powierzchni, aby nie doprowadzić do uszkodzenia ściany. Ważna jest też temperatura wody. Powinna być ona gorąca, ale nie może być to wrzątek. W przeciwnym razie fragmenty elewacji mogą zostać roztopiona. Jeżeli mamy wątpliwości, należy przyjąć regułę, że zaczynamy mycie elewacji od miejsca mało widocznego. W razie ewentualnych uszkodzeń będzie można je łatwo zamaskować. Czyszczenie powinno być wykonywane od górnej części, aby brud mógł swobodnie spływać ze ścian. 

Wsparcie specjalistycznej firmy

Zabrudzenia elewacji mogą przybierać różne formy. Jeżeli podczas mycia okaże się, że powierzchnia jest spękana lub zaczyna się kruszyć, niezbędna może być naprawa ścian. Nie zawsze będziemy w stanie wykonać to samodzielnie. W wielu przypadkach warto zdecydować się na pomoc specjalistycznej firmy, takiej jak SAW-BUD. Podstawowym terenem, na którym działa przedsiębiorstwo jest Łódź i okolice. Na swojej stronie pod adresem https://saw-bud.net/ prezentuje pełną ofertę, która jest dużo szersza, niż tylko mycie elewacji domów.

Duże doświadczenie, nabyte podczas 20 lat działalności, powoduje, że jest to firma sprzątająca, której można powierzyć nawet najtrudniejsze przypadki. Jest to skuteczność potwierdzona w praktyce. Firma ma pozytywne opinie wśród klientów i kontrahentów. Niektóre z nich można znaleźć na różnych stronach w sieci.

Ograniczenie prac konserwacyjnych

Warto dodać, że jeżeli chcemy ograniczyć zabrudzenia elewacji, można podzielić całą powierzchnię na przynajmniej dwie części. Na dolnej wykonujemy tynk, natomiast górna może być zabezpieczona za pomocą kamienia lub drewna. Można w ten sposób zmienić wygląd bryły budynku i ograniczyć koszty prac konserwacyjnych. Mycie elewacji może być wtedy wykonywane rzadziej i z powodzeniem robimy to samodzielnie. Estetyczna elewacja domu zwróci uwagę gości i będzie prawdziwą wizytówką całego domu.